May 1, 2014

The Cost of Buying Pre Cut Prepared Produce vs Raw Produce

We sometimes buy a little cantaloupe at the store.   In the produce section they usually have plastic containers of pre cut cantaloupe.   I assume that its basically a huge markup to buy the pre cut melon like that versus just buying a whole melon then cutting it up yourself.  

I bought a whole cantaloupe for $1.49 /lb.   The cantaloupe in question was 2.49 lb and cost $3.71.    I cut up the cantaloupe and ended up  with just about 16 oz. of fruit.   Only about 40% of the melon was eatable fruit after getting rid of the rind and the seeds.   If I was more careful with my cutting I probably could have gotten more eatable melon but I got 40%. 

So I paid about $3.71 per pound of eatable melon.




Cut melon in a container at that store cost $2.99 for an 8 oz. portion.   Thats $5.98 per pound precut.

If you cut the melon yourself you save $2.26 per pound.    I don't know how long it too me to cut up the melon, but I'd guess it was around 5-10 minutes.   That works out to $13-27 /hr of time.

I'd say its certainly worth it to spend the extra time to chop up a melon.   Plus the freshly cut melon is better tasting as well.

--

No comments:

Post a Comment

I'm starting to get too many spam messages in the comments so I'm turning on moderation. Please be patient and wait for your comment to be approved. Note it may take up to a few days for approval, thanks. I've also had to remove anonymous posting of comments to cut down on spam and pure stupidity.

Blog Widget by LinkWithin